top of page

İstanbul’da Gezip Görülmesi Gereken Butik Mağazalar

Her yerde bulamayacağınız tasarımcı ve markaların koleksiyonlarından özenle seçilen ürünleri derleyen butik mağazalar, birçok marka ve tasarımcının koleksiyonlarından seçilen geniş ürün yelpazesini ziyaretçileriyle buluşturuyorlar.


Alışveriş kültürünü birbirinden kaliteli ve şık ürünleriyle yaşatmak, her yaş ve kesimden insanların kendi zevkine uygun ürünleri tek bir noktada bir araya getirmek amacıyla yola çıkan İstanbul’un en sevilen bu butik mağazalarını siz de ziyaret edebilirsiniz. (Sıralama alfabetik olarak yapılmıştır.)


HİÇ CONTEMPORARY CRAFTS

2011 yılında kurulan Hiç Contemporary Crafts, sıra dışı ve zamansız tasarımlar, işlerinde yetkin ustalarının maharetleriyle yapılmış Türkiye’nin değişik yörelerinden rengarenk halılar; demir, cam, seramik, ahşap aydınlatmalar; insan sağlığına duyarlı, kaliteli ve şık tekstil ürünleri; genç sanatçıların tasarımı olan seramik ve porselenler, fotoğraflar, resimler, objeler; el işi takılar, çantalar gibi özenle seçilen birçok ürünü bünyesinde barındırıyor.

Son yıllarda Galata bölgesinin popülerliğinin artmasıyla giderek daha çok müşteriye ev sahipliği yapan Hiç Contemporary Crafts tasarım odaklı yepyeni bir deneyim yaşamak isteyenler için raflardaki ürünleri sık sık yeniliyor.

Adres: Lüleci Hendek Cd. No:35, 34425 Beyoğlu/İstanbul


MAE ZAE

Mae Zae; tutkuyla el emeğinin birleştiği bir mağazadan çok bir yaşam merkezi. Paraya verilen bir takdir değil, arkasındaki hikâyelerle büyüyen bir takdir anlayışına sahip Mae Zae’nin mottosu “bir gün el emeğinin dünyayı kurtaracağı” şeklinde. Bu amaçla mağazada her hafta sonu el işi ile ilgili atölyeler düzenlenerek tutku ile yaratmayı seven insanların bir yerde yollarının kesişmesi sağlanmaya çalışılıyor.

Yerel tasarıma destek vererek, eşsiz, ruhu ve hikayesi olan ürünleri bir araya getirmeye çalışan Mae Zae, aynı zamanda tamamen el işçiliğiyle şekillenen takılar da üretiyor. Bu takılar tamamen eski yöntemlerle, kalıp kullanmadan, elle form alıyor ve gümüş üzerine 24 ayar altın kaplama yapılarak üretiliyor.


İstanbul, Karaköy'de yer alan Mae Zae gördüğünüz anda kendinizi tutamayıp içine girmek isteyeceğiniz bir mağaza. Birçok kaliteli ürünün yer aldığı Mae Zae, vintage ürünleriyle de göz doldurmayı başarıyor.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Hoca Tahsin Sk. No:18, Karaköy/İstanbul


MUTLU MİKROP

Mutlu Mikrop, 2012 yılında ‘’Hayatına Stil Kat!’’ mottosuyla bir kadın girişimi olarak İstanbul’da kuruldu. Dijital yayınları ve web sitesi ile kendi stilini yaratan Mutlu Mikrop, İstanbul’un ilk pop-up mağazalarından biri olarak Akmerkez alışveriş merkezi içerisinde mağazacılık sektörüne giriş yaptı. Mutlu Mikrop, yaşadığı alanı kişiselleştirmekten keyif alan ve ayrıcalıklı dokunuşlarla evini, ofisini, çalışma alanını ‘’dört duvardan’’ fazlası olarak gören tasarım tutkunlarının gözdesi olmayı kısa sürede başardı.

Stilini sağlık, bakım ve yaşam alanlarından sonra kişisel stil alanlarına yansıtmak isteyen kişiler için 2019 yılında Mutlu Mikrop You açıldı. Giyim, aksesuar ve stil tamamlayıcısı olan pek çok ürünle kitlelere hitap eden Mutlu Mikrop You, her biri birbirinden yetenekli tasarımcıların ürünlerini misafirleriyle buluşturmaya devam ediyor.


Mutlu Mikrop ve içerisinde yer alan ürünler, misafirlerine yalnızca bir tüketim fikrini ve mevcut ihtiyacı gidermeyi değil; aynı zamanda bir yaşam stilinin ev sahipliğini de vadediyor.


Mutlu Mikrop, bünyesinde yer alan tüm ürünlerin bir hikayesi olmasını önemsiyor. Yaşadığımız coğrafyanın kadim geleneklerini, Doğu-Batı sentezinin vücut bulduğu bu toprakların mistik ögelerini motiflerle buluşturan Mutlu Mikrop; bulunduğu her alana bolluğun, bereketin, şansın enerjisini sonsuz döngünün bir parçası olan insana hatırlatma amacını taşıyor.


Kurulduğu günden bu yana kadın girişimlerinin önemini ve desteklenmesi gerektiğini misyon edinen Mutlu Mikrop, bugün yüzde 90’ı kadınlardan oluşan 300’den fazla tasarımcı ile birlikte, dayanışmayla büyüyor olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Adres: Akmerkez Nispetiye Cd No:56 Etiler/İstanbul


SOUQ

Souq, Mart 2014’te, İstanbul Karaköy'de “pazar” olarak doğdu. Katılımcılarını farklı temalar altında bir araya getiren Souq, kısa sürede popülerleşti, kendisiyle birlikte Karaköy semtinin de geniş kitlelerce tanınmasını sağladı.


İçeriği bir dergi gibi kurgulanan Souq, düzenlediği temalı etkinlikler sayesinde Türkiye’yi yepyeni bir alışveriş kültürüyle tanıştırdı. Kendi içinde de sürekli yenilenen Souq, yaratıcıların, üreticilerin, fikirlerin ve kimi zaman da sosyal sorumluluk projelerinin buluşma platformu oldu. Özenle seçilmiş ürünler, keşfedilmesi gereken yerli ve yabancı markalar, tasarımcılar, sanatçılar, zanaatkarlar ve iş fikirleri bir araya geldi.

Souq, satış ve tanıtım imkânı bulamayan çok sayıda yaratıcıya ve fikre de çıkış noktası sağladı. Souq’tan çıkan birçok marka şu anda dünyanın dört bir yanında, saygın bağımsız butik ve zincir mağazada satılıyor.


Souq, etkinliklerinden aldığı rüzgarla 2015 yılında bir mağazaya dönüştü. Karaköy’den Kanyon -2. kattaki 220 metrekarelik dükkanına taşınan Souq’ta, her yerde bulamayacağınız markalar, hikayeleri olan ürünler ve işini tutkuyla yapan kişilerin üretimleri satılıyor.


Unutmadan... Souq yazılıyor, "suuk” okunuyor.

Adres: Büyükdere Cad., Kanyon AVM, No:185, Levent/İstanbul


ZMİX

İki mimar ortağın, 2000'de mimari tasarım ofisi olarak yola çıkıp, 2015'de kendi tasarımlarıyla devam ettikleri ve zamanla birçok sayıda tasarımcının buluştuğu bir nokta Zmix.


Meslekleri olan mimarlığı kılavuz edinerek seçtikleri ve “ruhumuza dokunan işler” olarak tanımladıkları çalışmaları aynı duyguları paylaşan müşterileriyle buluşturmak onlar için büyük mutluluk.

Özellikle yerel ve mesleğe yeni başlayan genç tasarımcıları desteklemek, yeni ve görülmemiş işlerin peşinden koşmak en büyük motivasyonları.


Koleksiyonlarında bulunan koton, ipek ve ketenden üretilen rengarenk giysiler, gümüş ve bakır objeler, üfleme cam ürünler, porselen ve seramik tabaklar ve aksesuarlar, havlu ve örtüler, dekoratif kadife, ipek, keten yastıklar yaşam alanlarında minik dokunuşlarla harika değişimler yapıyor.


Bütün ürünler sadeliği, doğallığı ve rahat kullanımı ile ön plana çıkıyor.

Adres: Işın Apt, Akkavak Sk. No:6A, Nişantaşı/İstanbul

コメント


bottom of page