top of page

Bir Fotoğrafı Bilmek


“Eğer masada bir silah varsa patlamalıdır.”

Anton Pavloviç Çehov


İktidar yozlaşmadır. Ve nerenizi hedef alıyorsa kimliğiniz orasıdır. Birçok filozof ve düşünür iktidar kavramını irdelemiştir ama genel anlamıyla en yerinde tanımlamayı, iktidarı oldukça yalın bir şekilde yasaklama gücü olarak betimleyen Proudhon yapmıştır. İktidar kavramı o kadar çok yazarın zihnini kurcalamıştır ki, örneğin Elias Canetti’nin, Körleşme isimli kült romanını yazdıktan sonra iktidar kavramının büyüsüne kapılıp diğer bütün çalışmalarını rafa kaldırarak, neredeyse otuz yıl boyunca Kitle ve İktidar isimli eserini hazırlaması oldukça dramatiktir. (Bu nedenle başka roman yazmamasına değmiş midir, emin değilim…)


“Jeff Wall Fotoğraflarında Gerçeklik ve Kurgusallık İlişkisi Üzerine Bir İnceleme” başlıklı yüksek lisans tezi sayesinde çalışmalarını görme fırsatına eriştiğim bir fotoğrafçı olan Ahmet Can Mocan’ın “Weird Black Handbook” (“Tuhaf Kara El Kitabı”) serisindeki “Hide and Seek” isimli fotoğraf da görür görmez zihnimde “iktidar” kavramı bağlamında kuvvetli çağrışımlar yaratan bir eser oldu.


Nitekim bu fotoğrafın, Nagasaki’ye atılan atom bombasından sonra ortaya çıkan ve mantar bulutu olarak isimlendirilen fotoğraf kadar gizemli, Marilyn Monroe’nun mazgalın üzerinde etekleri havalanmış halde çekilen o çok meşhur fotoğrafı kadar çekici, Larry Silver’ın etrafı ağaçlarla çevrili ıslak bir yolda ufukta yürüyen adamı kadrajladığı o çok bilinen karesi kadar dingin, Malcolm Browne’ın yanan bir keşişi ölümsüzleştirdiği kült fotoğrafı kadar tahrik edici olduğunu düşünsem de “iktidar” kavramına takılıp kaldım.


Comments


bottom of page